Ők nyerték az első milliárdokat a kutatásfejlesztési GINOP-pályázaton

A hazai kutatási infrastruktúra megerősítését célzó GINOP-2.3.3-15 felhívás első fordulójában 57 beérkezett projektjavaslatot véleményezett az NKFI Hivatal. Ezek közül 15-öt ítélt támogathatónak, amelyek kevesebb, mint harmadát képviselik az összes benyújtott támogatási igénynek. Ez az első új uniós K+F pályázat, amelynél támogatói döntés született és összesítésünk szerint közel 10 milliárd forintot nyertek a nagy magyarországi egyetemek kutatás-fejlesztési és innovációs projektjeikre. A pontos lista megtalálható a palyazat.gov.hu támogatott projektkeresőjében. A pályázat egyébként továbbra is nyitva áll, a mostani eredményhirdetés csak az 1. forduló zárónapjáig meghirdetett pályázatokra vonatkozik.

A hivatalos pályázati oldalon néhány napja már megjelentek azok a közlemények, amelyek két másik uniós K+F pályázat kapcsán a módosításokra hívták fel a figyelmet, 2016.05.06-án pedig ezen pályázatoknál újra megnyílt a KFI célú szakpolitikai véleményezés benyújtása. A közlemény szerint a "Stratégiai K+F műhelyek kiválósága" (GINOP 2.3.2), illetve a "Kutatási infrastruktúra fejlesztése - nemzetköziesedés, hálózatosodás" (GINOP 2.3.3.) című konstrukciókra 2016. június 6-i és 2016. június 13-i határidővel lehet benyújtani ezeket a KFI célú véleményezési kérelmeket az NKFI Hivatalonline felületén. A szóban forgó két pályázat:

  •  A "Stratégiai K+F műhelyek kiválósága" felhívás a hazai stratégiai jelentőségű kutatóhelyek K+F kapacitásának erősítését célozza, 2016-ban 40 milliárd forintos keretösszeggel.

  • A "Kutatási infrastruktúra fejlesztése - nemzetköziesedés, hálózatosodás" című felhívás célja a hazai kutatási infrastruktúra erősítése, nemzetközileg versenyképes tudáscentrumok létrejöttének támogatása. A rendelkezésre álló keretösszeg 2016-ban 20 milliárd forint.

A fenti első pályázat (Stratégiai K+F műhelyek kiválósága) eddigi tapasztalatairól szólva a Hivatal megjegyzi: az első fordulóban 86 projektjavaslat érkezett szakpolitikai véleményezésre. Ezek összesített támogatási igénye több mint 110 milliárd forint volt - csaknem háromszor annyi, mint a rendelkezésre álló teljes keretösszeg – de támogató szakpolitikai véleményt csupán a projektek negyede kapott.

A két, most módosított, felhívásban nagyobb hangsúlyt kapa konstrukció célkitűzésére vonatkozó pontos megfogalmazás követelménye, továbbá több ponton is módosultak a felhívásokban a felhasználható támogatással, a támogatás mértékével és az elszámolható költségekkel kapcsolatos előírások.

A közlemény arra is felhívja a figyelmet, hogy nemcsak a felhívások tartalma, hanem a benyújtásukhoz szükséges KFI szakpolitikai véleményezés szempontrendszere is módosult az eddigi értékelési tapasztalatok alapján.

A KFI szakpolitikai véleményezés során az értékelőka tervezett projekt újdonságtartalma mellett, a beszerezni tervezett infrastruktúra hosszú távú fenntarthatóságát és várható kihasználtságát, nemzetközi versenyképességét, a projektterv megvalósítása során alkalmazható kutatók tervezett létszámát, valamint a résztvevő vezető kutatók és a meghatározó közreműködő intézmények eddigi tapasztalatait, eredményeit is figyelembe véve véleményezik a projektjavaslatot.

A KFI szempontú szakpolitikai véleményezés lényege:

Az NKFI Hivatal célja, hogy kutatásfejlesztésre és innovációra szánt forrásból valóban kutatásfejlesztési és innovációs projektek valósuljanak meg, ezért bizonyos felhívások esetében, a pályázók csak a Hivatal ún. támogató KFI szakpolitikai véleménye birtokában adhatják be a pályázataikat a GINOP és VEKOP forrásokat kezelő Nemzetgazdasági Minisztériumhoz.

Forrás: www.portfolio.hu

Aktuális

Célunk, hogy Magyarország 2030-ra Európa legjobb tíz innovátor országa közé tartozzon

2024.01.29.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap 2024. évi Programstratégiáját ismertető videóban a miniszter bejelentette: a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács jóváhagyta a 2024-es Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap programját.

Tovább »
Események
Március 2024
HKSzeCsPSzoV
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627
28
293031