Kiemelt fejlesztési központok találkoztak Miskolcon

 Az együttgondolkodás fóruma

A megjelenteket Pfliegler Péter, Miskolc alpolgármestere köszöntette, aki hangsúlyozta, mennyire fontos Miskolc számára, hogy kiemelt fejlesztési központ minősítést kapott, és az is, hogy elsőként adhatott otthont egy ilyen típusú találkozónak. Az együttgondolkodás lehet a mottója ennek a fórumnak.

2013. október 8-án kapta meg Miskolc a kiemelt fejlesztési központ minősítést. Most pedig úgy gondolták, érdemes találkozni azokkal, akik szintén így működnek, és egy közös hálót szőni, szinergiákba helyezni a tudást, ami ezekben a központokban megtalálható, kezdte köszöntőjét Kriza Ákos, Miskolc polgármestere. Remélik, hogy lesz folytatás is, országos hálózatot kialakítva ezekkel a fórumokkal végigjárhatják az összes központot.
 
A járműipar Magyarországon egy sikersztori, szögezte le Berényi János, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) elnöke. Februárban kezdeményeztek találkozót az iparág képviselőivel, akiktől pozitív visszajelzések érkeztek, mondta. Az átalakuló kormányban külgazdasági és külügyminisztérium jön létre, ami jelzi, mennyire fontos a külgazdaság, a gazdaságfejlesztés kérdése. Ebben lényeges a HITA „két lába”, az export- és befektetés-ösztönzés. Cél, hogy a jelenlegi háromezerről tizenkétezerre nőjön az exportképes vállalatok száma, és, hogy hazánk Európa gyártási központja legyen. Ebben meghatározó szerepe van a járműgyártásban részt vevő cégeknek.

Megemlítette, hogy Cannes-ban vehette át a Financial Times elismerését, amely szerint Magyarország a Közép-európai befektetések elsőszámú célpontja. Szólt arról, hogy tavaly 9 új befektetést és 46 fejlesztést segítettek, 2012 óta pedig 85 település, köztük Miskolc nyerte el a befektetőbarát önkormányzat címet.

Miskolc: innovatív, digitális város

Az előadások sorát Miskolc kezdte el. A város és a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. kapcsolatáról Kriza Ákos és Uwe Mang gazdasági igazgató beszélt. A polgármester azzal kezdte, hogy a Miskolcon jelen lévő legnagyobb globális cégről van szó, mellyel stratégiai partnerség jött létre, így együtt tervezték a következő uniós fejlesztési ciklust is.

Miskolc jövőképéről elmondta, dinamikusan fejlődő befektetési központot képzelnek el, innovatív, digitális várost, olyat, amely turisztikai célállomás, ahol környezetbarát fejlesztések valósulnak meg.

Közös TOP 10 a Bosch-sal

Miskolc fontos telephelye a cégnek és a társadalmi szerepvállalása is erős a városban, mondta Uwe Mang. Áttekintést adott a Bosch magyarországi tevékenységéről és lépésenként mutatta be a 2002-ben kezdődött miskolci fejlesztéseket, integrációkat. A társadalmi szerepvállalás, az oktatási fejlesztések kapcsán szólt arról, hogy lehetőséget biztosítottak dolgozóik gyermekeinek óvodai elhelyezésére, német nyelvű általános iskolai osztályokat indítottak, az Andrássy Gyula Szakközépiskolában működő Bosch-osztály létszámát a duplájára szeretnék emelni, több sportágat is támogatnak a városban. A cég teljesen beépült nemcsak a helyi gazdasági, hanem a társadalmi, közösségi életbe is, jelentette ki.

Az önkormányzattal közösen dolgozták ki az úgynevezett TOP 10 projektet, vagyis tíz pontban szedték össze azokat az elképzeléseket, amelyek segítségével Miskolcot vonzó várossá tuják tenni, ahol érdemes élni, dolgozni, beruházni. Ezek szerepelnek az integrált városfejlesztési stratégiában is. Ennek megfelelően a gazdasági fejlesztések mellett része a lakhatás, az idegen nyelvű szolgáltatások elérése, az infrastruktúra fejlesztése, a szakképzés összehangolása a gazdaság igényeivel.

Fontos a hármas együttműködés

A miskolci prezentáció után Győr következett, Polgári István, az ottani önkormányzat stratégiai csoportvezetője megemlítette, hogy bár meglepő, de Győr nem kiemelt fejlesztési központ, ennek ellenére köszönik a meghívást. A város az Audi és a Szent István Egyetem közösen használja „A jövő Győrben épül” szlogent, ami jól jellemzi, hogy náluk is fontos ez a hármas együttműködés. Hogy mennyire más jellegű problémája lehet két városnak, azt bizonyítja, hogy a csoportvezető arról beszélt, a beköltözők, a népességnövekedés okoz náluk gondot, hogyan maradjon élhető a város.

Az Audi Hungária Motor Kft.-t Lőre Péter, vállalati kommunikáció, kormánykapcsolatokért felelős vezető mutatta be. A prezentáció végén gratulált Miskolcnak, mint mondta lenyűgöző a fejlődés, amelyen a város és a belváros keresztülment az utóbbi években.

A győrieket Kecskemét és a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. követte, Szemereyné Pataky Klaudia alpolgármester és Manfred Schulz osztályvezető előadásában. Következett Szentgotthárd, Szombathely, Zalaegerszeg, Nagykanizsa és a Nyugat-Pannon Járműipari Központ Molnár Miklós, szombathely alpolgármester, Szijártó Zsolt, a központ ügyvezető igazgatója és Mákos Csaba, az Opel Szentgotthárd Kft. működtetési igazgatójának előadásában. Tatabányát Schmidt Csaba polgármester mutatta be, majd kérdések, válaszok következtek. Délután pedig a magyar-német együttműködésekről tartanak interkulturális képzést.

minap.hu

Aktuális

Célunk, hogy Magyarország 2030-ra Európa legjobb tíz innovátor országa közé tartozzon

2024.01.29.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap 2024. évi Programstratégiáját ismertető videóban a miniszter bejelentette: a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács jóváhagyta a 2024-es Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap programját.

Tovább »
Események
Május 2024
HKSzeCsPSzoV
  12345
67
8
9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031