KFI helyzetelemzés és jövőkép

A kutatás, a fejlesztés és az innováció hazai jövőképét meghatározó nemzeti KFI Stratégia megújításáért felelős Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a szakpolitikailag érintett tárcák, továbbá a hazai kutatási, fejlesztési és innovációs rendszer szereplőinek közreműködésével – a vonatkozó Kormányhatározat rendelkezéseinek megfelelően – átfogó értékelést készít, hogy a dokumentum 2013-as elfogadása óta milyen hazai és nemzetközi változások történtek, amelyek befolyásolják a kitűzött célok elérését, és milyen további eszközökkel lehet ösztönözni a kutatás-fejlesztés és az innováció versenyképességének javítását.

A nemzeti KFI Stratégiát 2013-ban fogadta el a Kormány (KFI stratégia (ld. 1414/2013. [VII. 4.] korm. határozat).

A nemzeti KFI stratégia megújítása a hazai és nemzetközi szakértői közösség bevonásával

A stratégia megújítása hazai és nemzetközi szakértők széles körű bevonásával zajlik.

A műhelymunka előzménye a 2016-ban elkészült a magyar kutatási és innovációs rendszer értékelése, a Peer Review, amelyet az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatósága által a H2020 program Szakpolitika Támogató Eszköz keretein belül nemzetközi szakértőkből álló panel készített.

A stratégia megújításának folyamatát a 2017 májusában megalakult a KFI Stratégia tanácsadó testülete felügyeli (a testület tagjainak névsora a cikk végén olvasható).

Letölthető előadás: A nemzeti KFI stratégia megújításának folyamata es modszertana PDF (288 KB)

A testület tagjainak kiválasztása során szempont volt a kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer szereplőinek kiegyensúlyozott képviselete. A tanácsadó testület tagjai az egyetemi-akadémiai szféra, a nagyvállalati és kis- és középvállalati szektor és a tudástranszfer kiemelkedő képviselői Magyarországon.

A stratégia megújításának tanácsadó testülete tematikus találkozókon vitatja meg a legfontosabb stratégiai kérdéseket, fókuszcsoport üléseken értékelik a helyzetelemzés következtetéseit, valamint a kapcsolódó problémákat, erősségeket, ill. jó gyakorlatokat. A fókuszcsoport témák átfogóan érintik a hazai kutatásfejlesztés és innováció főbb területeit, így a témakörök között szerepel többek között a kutatói utánpótlás, a vállalati innováció, a kutatási infrastruktúrák, valamint a közfinanszírozású kutatóhelyek és a vállalatok együttműködésének, illetve a kiválóság támogatásának kérdésköre.

2017. őszén széleskörű szakmai egyeztetés folytat az NKFIH a hazai kutatás-fejlesztési rendszer szereplőivel, a kutatókkal, a vállalatok, az innovatív vállalkozások képviselőivel, a felsőoktatási intézményekkel, akadémiai kutatóintézetek vezetőivel, a szakmai-ágazati szövetségek, kamarák, valamint önkormányzatok, egyéb szervezetek szakértőivel és döntéshozóival.

Az NKFI Hivatal az érintettek széles körének visszajelzését és ajánlásait is kéri a hazai kutatás-fejlesztés és innováció fejlesztési lehetőségeiről és a finanszírozási rendszer stratégiai irányairól. A stratégiai javaslatokat a kormányzat KFI területhez kapcsolódó szakértői is megvitatják, véleményezik.

A stratégia megújításához egyszerre alkalmaznak az NKFI Hivatal szakértői alulról építkező és felülről lefelé haladó módszertant.

A helyzetelemzés megújítása során a 2013-2017 közötti aktuális változások, és tendenciák elemzése mellett kiemelt figyelmet kapnak a nemzetközi folyamatok, például a globális kihívások megatrendjei és a piacokat jelentősen átalakító, ún. diszruptív technológiák előretörése.

A műhelymunka előzményeként 2016-ban elkészült a magyar kutatási és innovációs rendszer értékelése, a Peer Review, amelyet az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatósága által a H2020 program Szakpolitika Támogató Eszköz keretein belül nemzetközi szakértőkből álló panel készített.

2017. május végén a tanácsadó testületi véleményekre, a Peer Review következtetéseire, és a hasonló nemzetközi stratégiai példák elemzésére (benchmark), kilenc ország KFI stratégiájának vizsgálatára támaszkodva rögzítették a nemzeti KFI stratégia megújításán dolgozó szakértők a stratégiával kapcsolatos tartalmi és módszertani elvárásokat.

Letölthető előadás: Külföldi KFI stratégiák elemzése – A Nemzeti KFI Stratégia Megújításának megalapozására PDF (709 KB)

A stratégia megújítása során rendszeres a konzultáció az Európai Unió Közös Kutatóközpontjának szakértőivel (Joint Research Centre, JRC). A JRC az Európai Bizottság tudományos szolgáltató szerve és egyben az Unió tudományos és technológiai referencia intézete is.

A várhatóan 2017 végére elkészülő jelentés kitér majd a nemzetközi KFI tendenciák hatásaira, továbbá arra, hogy a stratégiai célkitűzéseket megvalósítandó milyen további eszközökkel lehet ösztönözni a kutatás, a fejlesztés és az innováció versenyképességének javítását. A helyzetelemzés munkaanyagának megvitatását követően, építve a nemzetközi szakértői bázisra és a hazai szereplők válaszaira kerül sor a stratégia célrendszerének megújítására és a szakpolitikai eszközrendszer felülvizsgálatára.

A nemzeti KFI stratégia megújításának tanácsadó testülete

Bacsa László

igazgató

Műegyetemi Technológia- és Tudástranszfer Iroda

Bíró Tamás

egyetemi tanár

Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum

Charaf Hassan

egyetemi tanár

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar

Czigány Tibor

egyetemi tanár

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kar

Domokos Péter

kutatóprofesszor

Magyar Tudományos Akadémia Wigner Fizikai Kutatóközpont

Dőry Tibor

docens

Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar

Fülöp Zsolt

kutatóprofesszor

Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézet

Frischmann Gábor

alelnök

Magyar Innovációs Szövetség

Greiner István

kutatási igazgató

Richter Gedeon Nyrt.

Juhász Anikó

főigazgató

Agrárgazdasági Kutató Intézet

Kacskovics Imre

egyetemi tanár

Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar

Lenkeyné Bíró Gyöngyvér

divízió igazgató

Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. Mérnöki Divízió

Makara Gábor

kutatóprofesszor

Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintázet

Marczis Balázs

fejlesztési vezető

Robert Bosch Kft.

Mike Károly

docens

Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Kar

Muraközy Balázs

tudományos főmunkatárs

Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság és Regionális Tudományi Kutatóközpont

Perczel András

egyetemi tanár

Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar

Rudas Tamás

egyetemi tanár

Eötvös Loránd Tudományegyetem Empírikus Tanulmányok Intézete

Tardos Gergely

vezető elemző

OTP Bank Nyrt.

Thernesz Artúr

vezérigazgató

ÁMEI - Minőségellenőrző Zrt.

Forrás: http://nkfih.gov.hu/

Aktuális

Célunk, hogy Magyarország 2030-ra Európa legjobb tíz innovátor országa közé tartozzon

2024.01.29.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap 2024. évi Programstratégiáját ismertető videóban a miniszter bejelentette: a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács jóváhagyta a 2024-es Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap programját.

Tovább »
Események
Április 2024
HKSzeCsPSzoV
1234567
891011121314
15161718192021
2223
24
25262728
2930