Duális képzés a felsőoktatásban is

Együttműködési megállapodást kötött hétfőn a Miskolci Egyetem és a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft., amelynek keretében létrehozzák a Bosch Lean Akadémiát. Az együttműködésnek köszönhetően az eddig csak a középfokú oktatásban jellemző duális képzést kiterjesztik a felsőoktatásra is.

A Miskolci Egyetem Felnőttképzési Regionális Központjában tartott eseményen Torma András rektor, Kocziszky György egyetemi tanár, Max Nietzsche, a miskolci autóipari Bosch-gyár ügyvezető igazgatója és Uwe Mang, az üzem gazdasági igazgatója írta alá a kontraktust. A Bosch Lean Akadémiának köszönhetően az eddig csak a középfokú oktatásban jellemző duális, azaz gyakorlatorientált képzést kiterjesztik a felsőoktatásra is.

Torma András kiemelte, fontos, hogy tartsák a kapcsolatot a miskolci gazdasági élet szereplőivel.

– A 2000-es évektől egyre népszerűbb a lean, ideje, hogy egyetemünkön is bevezessük, közel egy éve tárgyaltunk erről a Bosch-sal. 14 hallgató kezd az akadémián, mesterképzésben vesznek részt – mondta a rektor.

– A Bosch régóta támogatja a műszaki felsőoktatást Magyarországon, így a Miskolci Egyetemen is – kezdte a gyárigazgató. – Az intézmény a műszaki kutatás és oktatás, vállalatunk pedig az eredmények, valamint a szakismeretek gyakorlati alkalmazásában rendelkezik nagy tapasztalattal. A lean-módszer növeli a versenyképességet, s az aláírás is azt mutatja, mennyire fontos cégünknek a gyakorlati oktatás. Ugyanakkor hiszünk abban, amit Immanuel Kant mondott, hogy az elmélet és a gyakorlat együtt vezet eredményre – mondta az aláírás előtt Max Nitzsche.

A gazdasági igazgató úgy fogalmazott, a hallgatóknak erős elméleti és alkalmazható gyakorlati tudást adnak.

– Nem titok, olyan frissdiplomásokkal szeretnénk dolgozni, akik elméleti és gyakorlati tudással is rendelkeznek, így már a Bosch-hoz való belépésüktől támogathatják a lean-módszer fejlődését.

A lean egy vállalatszervezési és -irányítási rendszer, amelynek célja, hogy a cég minél gazdaságosabban állítsa elő termékeit. A lean leginkább az autóiparban terjedt el, a Bosch hosszú évek óta részt vesz a folyamatban. A szerződéssel a végzős hallgatók „lean-tudással” kerülnek majd ki az egyetemről.

A szakirányra, majd a későbbi lean-szakra jelentkezők az elméleti oktatást a Miskolci Egyetemen kapják, ahol a Bosch szakemberei jelenleg is tartanak előadásokat. Ezt követően szimulációs gyakorlatokon vesznek részt a cég vállalati oktatótermeiben – ott laborkörülmények között valós üzleti veszteségek nélkül dolgozhatnak feladatokon. A diákokat szakmai osztályvezetők és egy mentorcsapat segíti a Bosch-nál.

Forrás: minap.hu

Aktuális

Célunk, hogy Magyarország 2030-ra Európa legjobb tíz innovátor országa közé tartozzon

2024.01.29.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap 2024. évi Programstratégiáját ismertető videóban a miniszter bejelentette: a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács jóváhagyta a 2024-es Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap programját.

Tovább »
Események
Május 2024
HKSzeCsPSzoV
  1
2
345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031