Vagy munkahelyet kell teremteni egy kedvezményezettnek, vagy a gazdasági növekedést kell támogassa. Ezt alapvetően akkor tudja elérni, ha az exportra termelő cégek körébe tartozik.
Gondolkodunk az autóiparhoz kapcsolódó gépgyártásban, abban, hogy a magyar beszállítói kör, amely régi tradíciókkal rendelkező cégekre vagy akár újakra támaszkodik, ne csak másod-, harmadkörös beszállító lehessen, hanem elsővonalbeli is. Gondolkodunk az innovációban, 750 milliárd forint csak, ami innovációs célokra áll rendelkezésre, informatikai cégekre, gyógyszeriparra. Gondolkodhatunk a kereskedelemben is, ami nem elsődleges kedvezményezettje ezeknek a forrásoknak, azonban ha egy gépbeszerzés esetén ezeken a cégeken keresztül tudja egy támogatott magyar vállalkozás megvenni ezeket az eszközöket, akkor a 12 ezer milliárd forint a sokszorosára is felfuthat, ha valóban fókuszáltan és világos célok mentén történik.
Innováció: a tudásból pénz lesz
Az alapkutatások finanszírozása továbbra is elsődleges kormányzati cél.
Nagyon mély belátásra van szükség a piaci szereplőktől, hogy megértsék azt, hogy az egyetemi életben meglévő alapkutatásokra szükség van, ha azokat nem finanszírozzuk, akkor pár éven belül az innovációs bázist töröljük el Magyarországon.
Az innováció azt jelenti, hogy a tudásból pénz lesz, a nemzetközi piacokra azonban csak a multinacionális cégek segítségével juthat ki az újítás.
Azt kell mondani, vannak uniós szabályok, amelyek megtiltják, hogy nektek forrásokat adjunk, de az uniós jogi kereteket betartva mégis engedünk benneteket forráshoz jutni akkor, ha a saját innovációs tevékenységetekbe magyar kis- és vállalkozást visztek be. Ekkor azt remélhetjük, hogy ezek a kisvállalkozások nemcsak Magyarországon lesznek partnerei a nagy cégeknek, hanem rajtuk keresztül kijuthatnak a világpiacra is.
A magyar vállalkozások segítésének kreatív útja
A kormány a multinacionális cégek támogatásán keresztül is a magyar vállalkozások piacra jutását segíti úgy, hogy a versenyképesség érdekében kiemelten támogatja a magyar vállalkozásokat. Az uniós szabályozás betartása mellett lehet kiemelten kezelni a magyar vállalkozásokat.
A magyar gazdaságnak fontos szereplői a multinacionális cégek, de igenis vannak olyan iparágak - élelmiszeripar, energetika -, ahol van a magyar szereplőknek növekedési lehetősége, az uniós szabályozás betartása mellett a magyarországi kormánynak ezt a lehetőségeihez mérten támogatnia kell.
Az innovációs források elosztásával a Nemzeti Kutatásfejlesztési és Innovációs Hivatal foglalkozik együttműködésben a Nemzetgazdasági Minisztériummal.
Forrás: www.portfolio.hu
2024.01.29.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap 2024. évi Programstratégiáját ismertető videóban a miniszter bejelentette: a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács jóváhagyta a 2024-es Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap programját.
Tovább »